Ohlédnutí za letošním masopustem

I letošní masopust se nesl ve znamení nevázaného veselí, pestrobarevných masek a také slivovice a koblih. Pojďme se podívat, kde byly letos k vidění ty nejrozmanitější masopustní reje plné medvědů, kobyl a také neopomenutelného kominíka a připomeňme si tak tuto krásnou tradici, která je předzvěstí nadcházejících Velikonoc.

Masopust 2016

Masopust, tedy období od svátku Tří králů do Popeleční středy, byl odjakživa svátkem hodování. Popeleční středou totiž vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc, proto se tedy před tímto dlouhým obdobím konaly hostiny a zábavy, aby se lidé na půst připravili. Na královském dvoře se konaly hostiny, ve městech tancovačky a na vesnici vepřové hody – a vše vyvrcholilo maškarní zábavou na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou. Datum Popeleční středy je pohyblivé stejně jako Velikonoce – letos vyšlo na středu 10. února.

Masopust 2016

Praze se o víkendu 6. – 7.2. konal již 23. ročník tradičního Žižkovského masopustu. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se konala masopustní pouť včetně trhů a zabíjačky, v Paláci Akropolis se uskutečnil koncert Milana Drobného a Yvonne Přenosilové a v kině Aero byly zase připraveny speciální projekce pro děti i dospělé. V úterý 9.2. vyrazil v odpoledních hodinách z Náměstí Jiřího z Poděbrad masopustní průvod, který pokračoval přes Žižkovskou radnici až k parku u stadionu Viktoria Žižkov.

Masopust v Českém Krumlově

I uličky v Českém Krumlově ožily masopustním veselím. Procházelo tudy pestrobarevné procesí masek provázené pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. Nechyběla ani tancovačka a bohaté pohoštění.

Ani v Písku na masopust nezapomněli. Průvod pestrobarevných masek vyrazil od Kamenného mostu na levé straně řeky Otavy. Odtud se masopustní veselí přesunulo do píseckých ulic a parků.

Kutné Hoře byl masopust zahájen před bývalou radnicí, k tomu hráli muzikanti staročeské písně. Poté se průvod vydal do klikatých uliček městské části Kaňku, kde se vyzná opravdu jen starousedlík. Do kroku od domu k domu vyhrávala živá kapela. Masky provázely návštěvníky celým Kaňkem. Průvod byl ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda.

Masopustní oslavy jsou předzvěstí nadcházejících velikonočních svátků. Pokud jste si ještě nenaplánovali, kam na Velikonoce vyrazíte, inspirujte se naší nabídkou a zarezervujte si ubytování včas a za tu nejnižší cenu!