Místa, která možná neznáte, ale měli byste je navštívit!

Blíží se jaro a s ním i počasí ideální na výlety. V dnešním článku vám přinášíme hned několik míst, která rozhodně stojí za navštívení a neměla by rozhodně chybět na žádném cestovatelském bucketlistu. Schválně, jestli jste o některém z těchto míst už slyšeli, nebo ho dokonce navštívili. 

1) Slavkovský les

Slavkovský les, kterému se také říká český Island, se nachází v lázeňském geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní. Najdete tu toho spoustu - od přírodních rašeliništ, minerálních pramenů, rybníků či rozlehlých lesů až třeba po krásnou rozhlednu. Celý Slavkovský les je protkán nespočtem turistických tras, po kterých se můžete vydat například na hrad Loket. Za procházku stojí určitě i naučná stezka Kladskými rašeliništi, která je přístupná i pro vozíčkáře.

Rozhledna v CHKO Slavkovský les

2) Brána Čech - Porta Bohemica

Branou Čech, latinsky Porta Bohemica, je nazýváno kaňonovitému údolí řeky Labe. Řeka Labe vstupuje touto branou do území Českého středohoří a tvoří nevídané pohledy na krajinu. České středohoří je rozlehlá oblast, která zasahuje celkem do sedmi okresů. České středhoří se může pyšnit krásným reliéfemvýškovou rozmanitostí terénu. 

Porta Bohemica

3) Lomy u Lipnice nad Sázavou 

Skupina mladých lidí v roce 2005 vytesala na místě zatopených žulových lomů Bretschneiderovo ucho jako památník odposlechu a špehování za bývalých režimů. Později v lomech vznikla i Ústa Pravdy a Zlaté oči. Trasa k památníku je velmi dobře značená a začíná v Lipnici nad Sázavou u hostince U české koruny. Každý z reliéfů se nachází v jiném lomu, proto se stezka přibližně po jednom kilometru rozděluje a ke každému reliéfu musíme pokračovat zvlášť. 

Ústa Pravdy

4) Chrám v Panenském Týnci

Chrám v Panenském Týnci není ani trochu podobný ostatním chrámům, kterých jste jistě už dost navštívili. Za jeho návštěvou se totiž jezdí hlavně proto, že je nedokončený. Tato stavba už léta přitahuje různé léčitele a psychotroniky. Podle nich má místo silnou léčivou energii a tím i blahodárné účinky. Stavba chrámu byla zastavena pravděpodobně po bitvě na Bílé Hoře a z chrámu tak zůstalo jen torzo

Chrám v Panenském Týnci

5) Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou reliéfy přibližně 9 m vysoké a vytesané do pískovcových bloků v borovém lese. Byly vytvořeny sochařem Václavem Levým, jehož další díla najdete například v Praze v chrámu sv. Víta. Dostanete se k nim, když půjdete po modré stezce od obecního úřadu v Želízech. V roce 2011 byly vykáceny stromy, kterými byly hlavy zakryty, a tak si reliéfů můžete všimnout i když jen projíždíte kolem. Čertovy hlavy jsou dnes již bohužel poničené díky větru a neukázněným turistům, kteří na ně lezou, i přesto ale stojí za návštěvu.

Čertovy hlavy

6) Český Yellowstone

Národní přírodní rezervaci Soos, které se říká i Český Yellowstone, najdete v blízkosti Františkových lázních v okrese Cheb. V ochraně jsou zde lesní ekosystémy, jezírka, tůně a slatiniště, ve kterých žijí vzácní živočichové a ohrožené druhy rostlin. Krajina rozbrázděná erozí a pokrytá minerálními solemi může připomínat povrch měsíce a jedná se tak o evropskou raritu. V rašeliništi Soos najdete i syčící bahenní sopky, ze kterých uniká oxid uhličitý, nebo v nich bublá bahno. Veřejnosti přístupná je jen část s naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, ve kterém byla slaná voda. 

SOOS

7) Kocourský viadukt - Žampach

Na trati Posázavského Pacifiku se nachází nejvyšší kamenný most v Česku a podle některých zdrojů snad druhý nejvyšší kamenný most v Evropě - železniční viadukt Žampach, o kterém jste mohli slyšet také jako o kocourském viaduktu. Tato dechberoucí stavba z konce 19. století je jen o metr nižší než pražský Nuselský most. Viadukt najdete ve městě Jílové u Prahy, kde spojuje dvě části města (Žampach a Studené) a překonává přitom údolí Kocour.

 

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací