Jak je to s prvním jarním dnem

Také máte zafixováno, že jaro začíná 21. března? A co kdyby vám někdo řekl, že je to už o den dříve? Oba dva byste mohli mít pravdu, záleželo by pouze na tom, jaký rok se zrovna píše. Za tento zmatek kolem prvního jarního dne totiž může nejen pohyb Země kolem Slunce, ale také přestupné roky, o nichž jste se na našem blogu mohli dočíst v souvislosti s 29. únorem. Pojďme se tedy podívat, jak to s tím prvním jarním dnem vlastně je a kdy se na něj tedy můžeme těšit v letošním roce.

První jarní den

První jarní den je označován jako jarní rovnodennost, protože noc a den jsou přibližně stejně dlouhé. Od tohoto dne se noc postupně zkracuje a den prodlužuje, a to až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc.

Astronomické jaro začíná přesně v okamžiku, kdy se sluneční kotouč dostane nad rovník a Slunce tak vstoupí do znamení Berana. K tomu každý rok dochází o necelých 6 hodin později. Jak už víme, Země oběhne Slunce za 365 dní, 5 hodin a 49 minut. Proto se jarní rovnodennost každý rok opozdí o přebývajících 5 hodin a 49 minut. Pokud se však jedná o rok přestupný, Slunce se ocitne nad rovníkem naopak o 18 hodin dříve, proto se datum prvního jarního dne neustále posouvá.

V roce 2014 začalo jaro v České republice 20. března v 17:56, v loňském roce to bylo 20. března ve 23:44. No a letos, jelikož máme rok přestupný, se posune oficiální začátek astronomického jara přibližně o 18 hodin nazpět a připadne tak na 20. března v 5:31. A tohoto data se první jarní den bude držet až do roku 2047. V roce 2048 se posune dokonce na 19. březen a na původní 21. březen se vrátí až v roce 2102.

Pokud tedy už netrpělivě vyhlížíte jaro a dosud jste považovali za první jarní den 21. březen, je to pro vás skvělá zpráva! Jaro bude totiž po dalších 32 let začínat o den dříve, tedy 20. března.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací