Jak se sbalit (nejen) do příručního zavazadla

V dnešním článku si posvítíme na to, jak se správně a efektivně sbalit před cestou letadlem a vyvarovat se tak případným potížím na letišti. Dáme vám několik tipů k balení palubního zavazadla, jak nebalit příliš mnoho nepotřebných věcí a co mít za každou cenu při ruce během cestování letadlem. Tak se do toho pustíme!

Před jakoukoliv cestou si pečlivě pročtěte, jaká zavazadla jsou součástí vaší letenky. Zdá se to jako samozřejmé, některé dopravní společnosti však často sází na záměnu malého a velkého příručního zavazadla a vy se pak setkáte nejen s nepříjemnostmi na letišti, budete si ale také muset za zvýšenou cenu doplatit správné zavazadlo. 

Jak se tedy zavazadla dělí?

 

Typicky se setkáváme se třemi druhy zavazadel, u kterých se poté požadované parametry liší dle přepravních společností.

  1. Malá osobní taška - Právě osobní taška je u nízkonákladových letů zpravidla jako jediná součástí ceny letenky. Její rozměry odpovídají menší tašce či běžnému batohu.
  2. Příruční/palubní zavazadlo - Jedná se o malý kufr, který při přepravě může vážit něco kolem 8 - 10 kg 
  3. Odbavené zavazadlo - Odbavené zavazadlo jako jediné nemáte společně se sebou na palubě. Běžně se váhový limit pohybudě mezi 15 - 30 Kg

 

POZOR: Veškeré uváděné rozměry u leteckých společností, musí vaše zavazadlo splnit včetně koleček, madel a jiných doplňků. Na tento fakt dbejte především u palubních zavazadel. Právě u nich můžete být před vstupem na palubu vyzváni k přeměření zavazadla. 

TIP č. 1: Některé váhové limity jsou opravdu přísné a pracovníci na letištích nekompromisní, doporučujeme proto vždy uvažovat o váze samotného zavazadla. Kufr s lehčí konstrukcí vám ušetří potřebná kila.

 

Jak se sbalit do kabinového zavazadla?

 

Kosmetika 

Na palubě letadla je možné převážet pouze tekutiny ve 100ml lahvičkách. Celkově je možné přepravit 10x100 ml. Další nutností je všechny takto připravené tekutiny umístit do průhledného sáčku, který si případně můžete vzít přímo na letišti.

TIP č. 2: Ač je praktické mít všechnu kosmetiku pohromadě, doporučujeme mít kosmetiku pevného skupenství v odlišné taštičce. Ušetříte si tak prostor pro kontrolové tekutiny. Volně v zavazadle je možné mít například i balzám na rty.

Ostré předměty

Může se zdát, že je jasné, že na palubu letadla nesmí žádné ostré předměty, jsou ale výjimky, které jsou pro nás cestovatele velmi vstřícné. Bez obav si s sebou do kabinového zavazadla můžete vzít nůžtičky na nehty či jednorázová holítka

Elektronika

Elektroniku můžete bez problému převážet na palubě. Jsou i takové předměty, které dokonce můžete převážet pouze na palubě a ne v odbaveném zavazadle. Takovou je například powerbanka. Ostatní zařízení je možné převážet vypnutá nebo v letovém režimu.

Oblečení

Kvůli omezenému prostru je dobré mít vždy cestovní šatník dobře promyšlen. Samozřejmostí je kontrola předpovědi počasí. Není proto dobré balit příliš dopředu, ale naopak až před odletem, kdy už je předpověď počasí mnohem relevantnější. 

Pečlivě si naplánujte oblečení na každý den tak, aby odpovídalo nejen počasí ale i vašim plánovaným aktivitám. Tak se vyhnete tomu, že budete převážet přebytek oblečení a doplňků. Při balení zavazadla zacházejte chytře s místem. Naplňte například boty ponožkami či jiným oblečením. Prostor v zavazadle můžete ušetřit také tím, že si objemější kusy oblečení oblečete na sebe.

Jídlo a pití

Pití na palubu letadla můžete vzít pouze v případě, že je koupené až na letišti po tom, co projdete bezpečnostní kontrolou. Variantou je také vlastní prázdná láhev, kterou si naplníte před vstupem na palubu. S jídlem je to snazší, to si do letadla můžet vzít a neutrácet tak za předražené palubní občerstvení. 

POZOR: U jednotlivých společností se všechna uvedená kritéria přepravy mohou měnit. Proto si při kontrole požadovaných rozměrů zavazadel zjistěte také přepravní podmínky daných předmětů.

Jak se sbalit do malé osobní tašky? 

 

Pro malou osobní tašku (small cabin bag) obvykle platí podobná pravidla jako pro palubní zavazadlo. Odlišnosti jsou v rozměrech a váze. U většiny leteckých společností je váhový limit kolem 5 Kg, pokud nepatříte mezi náročné cestovatele, je proto možné s ním vyrazit na kratší výlet a ušetřit na přepravních poplatcích.

TIP č. 3: V praxi je často důležitější rozměr než váha zavazadla. Opět můžete být vyzváni k umístění zavazadla do měřícího boxu. Proto se nabízí řešení vakuových pytlů, ze kterých odsajete vzduch a obsah zavazadla tak bude mít menší objem.

TIP č. 4: V každém případě volte nemačkavé oblečení, které i po vybalení bude vypadat dobře.

Co mít po ruce přímo v letadle? 

 

I v případě, že cestujete s odbaveným zavazadlem nebo větším kabinovým zavazadlem, je dobré myslet na čas v letadle, kdy se vám bude spousta věcí hodit po ruce. Ty si můžete přibalit do malé osobní tašky dle našeho seznamu.

Hodně zážitků a co nejklidnější cestování letadlem vám přeje

Natálie z eHotel.cz