Kam vyrazit na dovolenou autem? Tipy na cestování po vlastní ose.

Stále je velmi populární variantou vyrazit na dovolenou autem. Kromě velkého zážitku a dobrodružství vám tato forma dovolené přináší také velký komfort a flexibilitu. I v cílové destinaci zůstanete stále mobilní a nemáte žádné omezení v tom, co vše si s sebou na dovolenou dovezete. Kam všude je možné se autem vydat? Jaké pro vás máme tipy pro jednotlivé země? A kam by vás možná nenapadlo vycestovat k moři? To vše se dozvíte v dnešním článku.

1. Chorvatsko

Právě Chorvatsko je dlouholetou jedničkou ve volbě letní dovolené u českých cestovatelů. Je také tradiční zemí, kam se dá vyrazit autem po vlastní ose. Chorvatsko každoročně navštíví přes 700 tisíc Čechů, proto počítejte s tím, že pravděpodobně hojně uslyšíte češtinu. Do některých chorvatských letovisek dojedete již za 9 hodin. Vše však závisí na dopravní situaci. Pokud se chcete co možná nejvíce vyvarovat kolonám, zvolte jiný den odjezdu, než je pátek či sobota, kdy je doprava v sezóně směrem o Chorvatska nejvytíženější.

TIP: Pokud cestujete s dětmi dejte pozor na autosedačku či podsedák. V Chorvatsku je nutnost těchto bezpečnostních prvků u dětí do 12 let. Neplatí zde stejné pravidlo jako v ČR, kde je nutnost autosedačky u dětí do 150 cm.

2. Itálie 

Mohlo by se zdát, že Itálie atakuje druhé místo oblíbenosti, obsazuje ale třetí místo, k druhému se ještě dostaneme. Samozřejmě záleží, z jakého koutu Česka na dovolenou vyrážíte a jaké je vaše cílové letovisko, do oblíbených resortů se ale dá průměrně dorazit přibližně za 7,5 hodiny. Nejoblíbenějšími letovisky jsou například Caorle či Bibione, které zároveň patří k těm vzdálenostně nejpřijatelnějším. Pro cestu autem budete potřebovat rakouskou dálniční známku a počítejte také s úsekovým mýtným v Itálii. Rychlostní omezení je na dálnici, v obci i mimo ni stejné jako v ČR.

TIP: Do Itálie vede několik tras. Jednou z nich je také trasa přes Německo. Ta se vyplatí díky neexistujícím dálničním poplatkům. Jistě se zde ale vyhněte tankování pohonných hmot, které jsou zde mnohem dražší než u nás než v Rakousku či Itálii.  

3. Slovensko

Právě Slovensko v posledních letech předběhlo v žebříčku oblíbenosti letních destinací Itálii. Mnozí Slovensko nevnímáme jako zahraničí, i tak nám ale nabízí nepřeberné množství krás a zážitků. Nenajdete zde sice moře, ale Tatry mohou být ideálním cílem v horkých měsících. Díky nevelké vzdálenosti je právě Slovensko vhodné pro rodinnou dovolenou autem. Může být také správnou volbou pro cyklovýlety. Ne vždy je ale Slovensko vhodnou volbou v případě, že požadujete krátký čas dojezdu. Například do Košic cesta z Prahy může trvat i déle než do italského Bibione.

TIP: Na Slovensku si dejte pozor na překročení rychlostního limitu. Za to zde můžete inkasovat pokutu až 800 euro. Stejně tak se vyvarujte umístění navigace uprostřed čelního skla, raději ji upevněte na palubní desku.

4. Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina nepatří k nejoblíbenějším destinacím na letní dovolenou. Ne proto, že by se snad jednalo o nehezkou lokalitu, ale proto, že je málo objevená a nepříliš se o ni ví, že má vůbec přístup k moři. Její pobřeží měří pouhých 20 km a vede skrze městečko Neum. Není zde příliš mnoho resortů, ale dají se zde najít opravdu krásná ubytování. Bosna a Hercegovina láká převážně nižšími cenami a menším množstvím turistů. Další výhodou je klidné a čisté moře. To je způsobeno protějším ostrovem, který tvoří zátoku a k oblázkovému pobřeží se tak nedostane velké množství vln, které by kalily nečistoty ze dna.

TIP 1: Když vám vyjde počasí doporučujeme vyrazit autem také do vnitrozemí. Zde budete moct objevit krásy dechberoucích vodopádů nebo navštívit Mostar a ikonický starý most přes řeku Neretvu. Stejně tak zajímavým výletem může být návštěva Dubrovníku, který je od Chorvatska oddělen právě pobřežím Bosny a Hercegoviny a z Neumu sem dorazíte přibližně za hodinku cesty autem.

TIP 2: Vzdálenost je už hraniční, z Prahy je trasa delší než 1200 km, a proto jistě doporučujeme více než jednoho řidiče v autě, nebo si cestu rozdělte pomocí jedné noci někde na půl cesty.

5. Francie

Francie láká hlavně zajímavou gastronomií a menším množstvím turistů a to hlavně těch českých. Na vyhlášené francouzské pláže je to ale z Prahy téměř 1400 km. Cestou je ale tolik zajímavých zastávek, že jistě není na škodu si cestu rozdělit na více úseků. Francie nabízí nespočet možností na výlety v okolí, proto i s přihlédnutím na délku cesty se nejedná o nejvhodnější destinaci pro rodiny s dětmi a více její potenciál využijí například mladé páry.

TIP 1: Ve Francii budete platit za dálnice vždy po průjezdu daného úseku, platit můžete v hotovosti nebo platební kartou. Pozor si dejte na povinnou výbavu vozidla, která je oproti ČR obohacena například o alkohol tester. Specifickým pravidlem je také zákaz převážení dětí do 10 let na přední sedačce v případě, že zadní sedadla jsou volná.

TIP 2: Pokud nemáte možnost střídat se v řízení s dalším řidičem, větší bezpečnost při dlouhých trasách vám může poskytnout také alarm proti mikrospáku.

 

A na co všchno před cestou autem nezapomenout, aby byla dovolená skutečně bezproblémovou a měli jste jistotu, že vás žádná situace nezaskočí? To si můžete zkontrolovat v našem šikovném seznamu

 

Přejeme vám perfektní autodovolenou a bezproblémovou cestu ať už vyrazíte kamkoliv!

Natálie z eHotel.cz