5 faktů o jarní změně času!

V neděli se nám zase změní čas. Budeme spát o hodinu méně! eHotel.cz přichází s 5 fakty, k čemu dochází při změně času. 

1. Přechod na letní čas je těžší než na zimní.

Změna ze zimního na letní čas je pro lidský organismus těžší než naopak. Spíme o hodinu méně. Podle odborníků se při této změně zvyšuje úrazovost způsovená obtížnější adaptací na letní čas - předběhnutí vnitřních biologických hodin. Většina populace má periodu svých vnitřních hodin delší než 24 hodin, jsou to tak zvané noční sovy. Pouze malá část populace má tuto periodu kratší než 24 hodin - tzv. ranní skřivánci.

2. Změna na letní čas lidem zhoršuje spánek až o hodinu.

Lidem se kvůli časovému přechodu na letní čas zhoršuje spánek. Přizpůsobení se novému času stojí každého šedesát minut spánku a jeho efektivita podle odborníků klesá až o deset procent. Jeden čas se proto uvažovalo, že by přechod na letní režim bylo lepší posunout na dobu, kdy už bývá po ránu větší světlo, což by adaptaci výrazně pomohlo.

3. Přizpůsobení změně může trvat až týden!

Jak dlouho si zvykáme na posun času? Podle odborníků to může trvat od 2 do 7 dnů. Záleží na intenzitě osvětlení před a po spánku. Je-li k dispozici silné ranní osvětlení o intenzitě větší než 2 000 luxů, mohou se hodiny za den předběhnout až o 2,5 hodiny. 

4. Změna času navyšuje výskyt úrazů a infarktů!

V prvním týdnu po jarní změně času je evidován nárůst výskytů infarktů (zvyšuje je jejich riziko až o 25%) a v prvních dnech po změně se přechodně zvyšuje i množství úrazů. Například v USA generují nárůst úrazovosti u pracovníků v dolech až o 5,7 procenta.

 5. Přechod na letní čas je náročný i pro naše počítače.

Z hlediska počítačů je přechod na letní čas poměrně komplikovaná a problematická záležitost. Je nutné, aby tvůrci operačních systémů zajistili přísun aktualizací s ohledem na změnu času a eliminovali vliv tohoto posunu na probíhající procesy. Mírné komplikace do toho navíc zanášejí časové zóny a některé výjimky v nich obsažené. 

 

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací