Za duchem Rampušákem do Orlických hor

Tak jako má naše nejvyšší pohoří svého ochránce Krakonoše, Orlické hory mají zase ducha Rampušáka. Jenomže zatímco postava Krakonoše má kořeny v lidové slovesnosti, Rampušák vznikl spíše jako parodie svého známějšího kolegy. Ať tak či tak, Orlické hory nezůstávají v nabídce lyžařských areálů pozadu. Skiareál Deštné a Říčky patří k nejvyhledáva­nějším centrům zimních sportů u nás. A protože je celá oblast proslulá také svojí sklářskou minulostí, nenajdete tam jiné sněhové vločky než ty, co se křišťálově třpytí…

Orlické hory

Sklo ze sklárny v Deštném v Orlických horách, přezdívané kolowratský křišťál, proslulo po celé Evropě. Není tedy divu, že slavná sklářská historie má svoji expozici v místním Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel. Expozice přibližuje i výsledky archeologického výzkumu, prováděného přímo v budově bývalé deštenské sklárny, která se nacházela na úbočí Malé Deštné. Již z názvu muzea je však patrné, že ostatní expozice jsou zaměřeny především na bližší historii spojenou se zimními sporty.

Orlické hory

Sjezdovky pro všechny

Deštné je spolu s Říčkami hlavním centrem zimních sportů v Orlických horách. V tamějším skiareálu najdete celkem sedm sjezdovek – od nejnáročnější Závodní přes nejdelší, 1 200 m dlouhou, Turistickou, až po tréninkový svah vhodný pro děti i začátečníky. Na dvou sjezdovkách probíhá večerní lyžování a na své si přijdou také snowboardisté – pro ně je tu připraven snowpark s překážkami.

Skiareál Říčky, který se nachází na severovýchod od Deštného, se rozkládá na svazích 992 m vysokého Zakletého vrchu. Najdete zde jednu sjezdovku od každé barvy, které značí náročnost a sklon svahu. K dispozici je i lyžařská škola a zmodernizované zázemí pro lyžařské začátečníky – možnost zapůjčení kompletního vybavení, pohyblivý pás a mnoho dalšího. O vás či vaše ratolesti se ve ski škole budou starat vyškolení lektoři, kteří umí naučit vše od základních lyžařských technik až po závodní sjezdové lyžování.

Po hřebeni Orlických hor

Pro běžkaře jsou v bezprostřední blízkosti Deštného i Říček připraveny okruhy pro běžkařské výlety. Další zážitky pak čekají na hřebeni Orlických hor s nádhernými výhledy na českou i polskou stranu. Oblíbený nástupní bod je u Masarykovy chaty na Šerlichu, odkud kromě běžkařů vyrážejí rádi do bílých závějí také musheři se psími spřeženími.

Orlické hory

Masarykova chata na hřebeni je zajímavá mimo jiné tím, že jejím autorem je známý brněnský funkcionalista Bohuslav Fuchs. dalším lákadlem na túře v bílé stopě je srub horské služby před Velkou Deštnou, který funguje jako občerstvení. Pro zahřátí i povzbuzení tam nabízejí originální nápoj zvaný šulišajda – svařené víno s rumem. Doporučujeme ochutnat! :)

Orlické hory

No a pokud byste chtěli vyzkoušet něco skutečně neobvyklého, vydejte se po místních trasách na fat biku. Asi si říkáte, co je to za hloupý nápad prodírat se závějemi na kole. Omyl! Toto speciálně upravené jízdní kolo – fat bike – disponuje pneumatikami dostatečně širokými na to, abyste se do sněhu nebořili. Je to sice poměrně náročná aktivita, zážitek je to však rozhodně neotřelý!

A teď už nezbývá nic jiného, než vybrat si to nejlepší ubytování! Širokou nabídku hotelů i penzionů v Orlických horách najdete zde.