3 tipy, kudy v zimě na Sněžku

Název naší nejvyšší hory je odvozen od přídavného jména „sněžná – sněhem pokrytá“. Sněžka, majestátní hora tvarem připomínající trojboký jehlan, je odvěkým symbolem Krkonoš. Na její vrchol vede hned několik více či méně náročných tras včetně té nejsnadnější za pomoci nové kabinové lanovky vedoucí z Pece pod Sněžkou až na samý vrchol. Každá cesta ovšem má své kouzlo. Kudy se na Sněžku vydáte vy?

Sněžka

Z Pomezních bud přes Jelenku

Výchozím bodem pro tuto osvědčenou trasu jsou Pomezní boudy nacházející se v nejsevernější části roztáhlé vesnice Malá Úpa, kam se lze dostat autem nebo autobusem. Odtud vede turistická stezka česko-polského přátelství značená červenou barvou až k chatě Jelenka, kde je prostor k občerstvení. Cesta na Jelenku dlouhá cca 4 km přes rozcestník pod Sovím sedlem místy prudce stoupá, čas od času traverzuje vrstevnici a připravuje tak turisty na další těžší pasáže pod Sněžkou. Od chaty pokračuje červená značka po Obřím hřebeni další 4 km se závěrečným výstupem na vrchol Sněžky. Pro zpáteční cestu doporučujeme zvolit žlutou turistickou trasu vedoucí na Růžovou horu, odkud se dá pokračovat po zelené zpět do Horní Malé Úpy.

Sněžka

Přes Růžohorky

Další, v zimě dobře schůdná trasa, vede z Pece pod Sněžkou po zelené značce na Růžovou horu. Na chatě na Růžohorkách je čas pro posilnění v místní restauraci, která je vyhlášená svou skvělou kuchyní. Odtud trasa pokračuje po žluté až na vrchol Sněžky. Celková délka této varianty je 6,5 km. Pokud vám zbyde dostatek sil, na zpáteční cestě se můžete vydat po modré přes hřebeny s nádhernými výhledy na Luční boudu, odtud po červené na Výrovku a přes Richterovy boudy zpět do Pece pod Sněžkou.

Lanovkou

Nejpohodlnější cesta na 1 602 m vysoký vrchol Sněžky vede lanovkou. Původní sedačkovou lanovku, která byla v provozu takřka nepřetržitě 63 let a právem tak byla nejstarší provozovanou lanovkou u nás, vystřídala v prosinci 2013 nová lanovka kabinová. Ta je v provozu denně od 8 do 18 hodin, v letní sezóně dokonce do 19 hodin. Pozor, lanovka ovšem jezdí pouze za dobrého počasí, do rychlosti větru 60 km/h. Trasa lanovky je rozdělena do dvou úseků:

1. Pec pod Sněžkou – Růžová hora

2. Růžová hora – Sněžka

Je zde možnost přepravy imobilních turistů na vozíku, dětských kočárků, lyží, saní i psů. Jízdní kola lanovka nepřeváží.

Další krásná cesta na Sněžku vede přes Obří důl, ten ale bývá v zimním období uzavřen kvůli vysokému lavinovému nebezpečí, a proto je tato trasa vhodná pro letní měsíce.

Sněžka

Ať už se na Sněžku vydáte jakoukoliv cestou, dechberoucí výhledy z vrcholu vás neminou. Nádherný pohled na Studniční horu, Obří důl a vlastně celé Krkonoše je opravdu úchvatný. Od roku 2008 stojí na vrcholu nová budova poštovny, která vystřídala původní dřevěnou stavbu. V poštovně je k dispozici malé občerstvení, ale především odtud, tedy přímo z vrcholu naší nejvyšší hory, můžete poslat pohlednici či dopis se speciálním pamětním razítkem!

Ubytování v obou výchozích bodech – Horní Malé Úpě i Peci pod Sněžkou najdete zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací