Štěpánka - nejstarší rozhledna Jizerských hor

V prvním dílu našeho podzimního seriálu se vypravíme na sever Čech do Jizerských hor, kde se na vrchu Hvězda u obce Příchovice tyčí v nadmořské výšce 958 metrů nad mořem nejstarší rozhledna tohoto pohoří. Rozhledna Štěpánka patří mezi nejoblíbenější rozhledny u nás a není tedy divu, že právě s jejím vyobrazením bylo vydáno rekordní množství pohlednic. Z jejího vrcholu je nádherný výhled na celé Jizerské hory, ale i na západní část Krkonoš, který byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Stavba Štěpánky byla zahájena v roce 1847 knížetem Rohanem, který ji nechal postavit na počest arcivévody Štěpána, který tehdy vystoupil na vrch Hvězda, aby mohl shora dohlížet na výstavbu císařské Krkonošské silnice, která probíhala v údolí. Dokončena však byla pouze šestimetrová kamenná základna věže s vchodem. Podle legendy kníže Rohan stavbu ukončil, protože mu cikánská věštkyně předpověděla po dokončení rozhledny jistou smrt. O pravém důvodu nedokončení stavby se můžeme jen dohadovat. Torzo věže poté stálo nad Příchovicemi ještě celých 40 let, než se jí ujmul Horský spolek, který během 4 let rozhlednu dostavil a otevřel pro veřejnost. Psal se rok 1892. Pár měsíců potom kníže Rohan skutečně zemřel…

V současnosti je Štěpánka jednou z nejnavštěvo­vanějších a nejkrásnějších rozhleden v České republice. Ročně na ni vystoupají stovky návštěvníků a s jejím vyobrazením bylo vydáno rekordní množství pohledů. Tyčí se do výšky 24 metrů a k jejímu zdolání je třeba překonat celkem 78 schodů. Jelikož se nachází na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, z jejího vrcholu se Vám naskytne nádherný výhled na obě tyto pohoří. Uvidíte tak například horu Jizeru či Bukovec, vodní nádrž Souš, město Harrachov, Čertovu nebo Černou horu a při příznivém počasí budete moci spatřit na obzoru i Sněžku. V blízkém okolí jsou k vidění krásné horské chaloupky a nekonečné horské louky.

Za rozhlednou stojí trosky kamenného válečného kříže, který měl prý být symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

Štěpánka je otevřena celoročně. V podzimních měsících platí následující otevírací doba: v září a říjnu od úterý do neděle vždy od 10:30 do 17:30, v listopadu potom od pondělí do neděle vždy od 10:30 do 17:30. Na vrchol kopce je možné vyjet i autem, u chaty Hvězda se nachází placené parkoviště. Pokud se ale nahoru vydáte pěšky, určitě nebudete litovat a radost ze zdolání vrcholu bude o to větší. Na vrchol je také možné vyšlapat na kole a spojit tak návštěvu rozhledny s cyklo výletem po okolí. Vstupně činí symbolických 10 Kč, pro děti je sazba snížena na polovinu.

Využijte jeden z podzimních víkendů k návštěvě Štěpánky, matky všech jizerských rozhleden, a rozhlédněte se s námi po Česku!

Odkaz na ubytování v okolí zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací