Vánoční trhy v Evropě: Maďarsko

Maďarsko možná nepatří mezi státy, které si vybavíme, když mluvíme o vánočních trzích. To je ale velká škoda! Právě jarmarky v maďarských městech patří k těm nejvelkolepějším v Evropě. Dnes se společně podíváme na ty v Budapešti, Debrecínu a Segedínu.

VAnoAnA-trhy-MaAarsko-2

Budapešť

V Budapešti naleznete velké vánoční trhy na dvou místech a to na náměstí sv. Štěpána a také na náměstí Vörösmarty tér. V případě svatoštěpánského jarmarku nejde pouze o hezkou vánoční tradici, ale především o neskutečný kulturní a hlavně gurmánský zážitek. Nabídnuto vám zde bude nespočet delikates, u kterých nikdy nesáhnete vedle, neboť je jejich kvalita striktně kontrolována komisí.

Kromě jídla se zde budete moct těšit na velkolepou podívanou ve formě největšího 3D světelného obrazu ve střední Evropě. K romantické atmosféře Vánoc přispívá také možnost zabruslit si na místním kluzišti.

Zdroj: Pruvodcebudapesti.cz

 

Co je dobré vědět?

Stánkaři zde budou od 17.11. až 1.1.2024. Po celý čas adventu můžete místní atmosféru nasávat každý den od 10:00 do 22:00. Jen o svátcích se otevírací doba mírně liší.

Zajímavé události

Oba jarmarky po čas celého adventu nabízí velké množství doprovodného programu. Nejzajímavější je ale možnost oslav Silvestra na náměstí Vörösmarty tér. Právě na noc 31. prosince jsou stánky otevřeny až do 4:00, a proto zde můžete zažít netradiční oslavy příchodu nového roku.

Jak se do Budapeště dostat?

Samozřejmě se můžete rozhodnout pro auto či vychytat levné letenky. Za nás je ale nejlepší volbou vlak, který jede přímo nejen z Prahy, ale také z Pardubic a Brna. Budete tak mít cestu bez starostí a zůstane vám jen hledání toho nejlepšího ubytování.

Jak se ubytovat v Budapešti za benefity?

 

Debrecín

Debrecín, maďarsky Debrecen je dalším z měst tohoto státu, které vévodí místím vánočním trhům. Náměstí Kossuth a Piac utca patří k těm úplně nejkrásnějším v Maďarsku i bez honosné výzdoby, kterou je každoročně obehnáno právě v adventních týdnech. Debrecín je známý svými velkolepými kulturními akcemi jako je karneval či festival Campus a ve stejně úchvatném duchu se nesou i místní trhy.

Na rozdíl od trhů u nás ty v Debrecenu nabízí širokou paletu atrakcí, kterými láká návštěvníky. Můžete se tu svést na ruském kole nebo stejně jako v Budapešti se sklouznout na místním kluzišti. I přes široký doprovodný program nebudete ochuzeni ani o kulinářský požitek. Řadu stánků se specialitami najdete v navazující ulici Piac.

Zdroj: vanocnisen.cz

 

Co je dobré vědět?

Ledová plocha je volně přístupná zcela zdarma, za projížďku na ruském kole si však zaplatíte. Dospělý zaplatí za svezení 2000 maďarských forintů, což je asi 120 Kč. Děti a důchodci mohou využít sníženou sazbu 1500 HUF. Atrakce nabízí také výhodný rodinný balíček.

Kdy dorazit do Debrecenu?

Na rozdíl od jarmarku v Budapešti ten debrecínský začíná až 3.12. a končí již 25.12.

Jako snad všude zde můžete očekávat velké davy lidí, proto doporučujeme vyrazit ve všední den, abyste si atmosféru mohli lépe užít.

Jak se do Debrecenu dostat?

Debrecen určitě pro nás Čechy není destinace pro výlet na jeden či dva dny. Cesta z prahy autem může trvat i osm hodin. Proto doporučujeme udělat si vícedenní výlet klidně i na několik míst Maďarska. Alternativou auta může být opět vlak do Budapeště a následně autobus až do Debrecenu.

Segedín

Jako poslední jsme pro vás vybrali trhy v Segedínu. Řadí se mezi sedm nejlepších v Maďarsku a drží si opravdu vysokou kvalitu. Nemuseli byste zde ale narazit na tak obrovský nápor lidí, jako na populárnějších jarmarcích. Trhy se odehrávají od 1. prosince do 24. prosince a to na třech místech v centru města - náměstí Dóm, náměstí Széchenyi a náměstí Dugonics. Stejně jako všude můžete čekat stánky s lahodnými pokrmy, hřejivými nápoji i se suvenýry. Nebude chybět ani pro maďarské trhy typické ruské kolo.

Zdroj: vanocnisen.cz

 

Co je dobré vědět?

I zde je možnost se vyřádit na velké kluzné ploše, kde si navíc budete moci zapůjčit brusle a využít navíc volného vstupu mezi 8. a 14. hodinou.

Jak se do Segedínu dostat?

Segedín je pro cestovatele z Česka zase trochu přívětivější než Debrecen. Cesta je až o 1,5 hodiny kratší a pokud vyrážíte z východnější části Česka, tak například z Brna na místo dorazíte za necelých 5 hodin. Při výletu na více dní by mohly být zajímavými zastávkami například Bratislava či zmíněná Budapešť.

 

Na závěr vás nemůžeme ochudit o pár maďarských slovíček, abyste příjemně překvapili místní stánkaře. Inspiroval vás dnešní článek? Pokud se vydáte do Maďarska na vánoční trhy, nezapomeňte nás označit ve vašem příspěvku na sociálních sítích s #vanocesehotelem nebo #cestujsehotelem a my se moc rádi podíváme, co jste stihli navštívit.

Hamarosan találkozunk 

Natálie z eHotel.cz