Soutěž o vstupenky do Strahovského kláštera je zase tady!

1 minuta čtení 02.04.2015 Historie

Jak jsme již avizovali v březnu, máme pro Vás další dvě volné vstupenky do Strahovského kláštera – tentokrát přímo do Strahovské knihovny!

Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Klášter byl založen roku 1143 a od té doby nebyla kontinuita premonstrátského řádu přerušena. Kanonie přetrvala požáry, války, i zvůli komunistického režimu. Několikrát se její členové museli uchýlit jinam, protože jim bylo znemožněno žít v klášteře. Hned, když to však bylo opět možné, navraceli se zpět za klášterní zdi. V roce 2008 měl premonstrátský řád ve Strahovském klášteře 74 členů.

Strahovská obrazárna se pyšní díly z období 14. – 19. století a staví na hodnotné sbírce obrazů, která v klášteře existovala již v 18. století. Strahovská knihovna je nedílnou součástí Strahovského kláštera prakticky od dob jeho vzniku. Skládá se ze dvou hlavních sálů – Teologického a Filosofického. V knihovně budete obdivovat především mistrovské fresky na stropech, nádherné knihovny plné cenných knih, glóby nebo sochy.

Do 19. dubna budete navíc v klášteře moci zhlédnout unikátní výstavu obrazů Kim Novak, americké filmové hvězdy 50. a 60. s českými kořeny. Kim Novak můžete znát například z Hitchcockova filmu Vertigo. Herečka s výtvarným vzděláním se ve své tvorbě nechává inspirovat impresionismem a surrealismem a výstava obrazů přivezených z Oregonu opravdu stojí za to.

Atmosféra chodeb a sálů Strahovského kláštera je opravdu nezaměnitelná a budete na ni dlouho vzpomínat!


Sobotní kvíz

1 minuta čtení 30.03.2015 Historie

V Písku se přes řeku Otavu klene nejstarší kamenný most v České republice. Říká se mu také Jelení, podle jelena, který jako první most po jeho otevření přeběhl. Víte v jakém století a který český král dal pokyn k jeho stavbě?


Máte doma kočičky? Ve váze vypadají nádherně!

1 minuta čtení 30.03.2015 Historie

Kočičky – tedy částečně rozvité pupeny a květy vrby jívy – se staly jedním ze symbolů jara a Velikonoc. Původně tradice pochází z křesťanské historie, kdy obyvatelé Jeruzaléma vítali přicházejícího Ježíše palmovými ratolestmi. Ty však v našich zeměpisných šířkách nejsou dostupné, proto byly nahrazeny zelenými větvičkami a následně podle německého zvyku kočičkami. Ty se světí v kostele na Květnou neděli a následující rok se pálí o Popeleční středě. I nevysvěcené kočičky jsou ale nádhernou jarní dekorací Vašeho stolu!


Speciální tip na pololetní prázdniny!

1 minuta čtení 26.01.2015 Historie

Vyrazte se svými dětmi do Prahy! V Praze se o pololetních prázdninách (31.1.-1.2.) otevřou dveře památek, muzeí a galerií v rámci akce nazvané Ledová Praha. Pro děti je připraveno přes třicet volných či zvýhodněných vstupů na zajímavých místech jako je Loreta, Národní muzeum, Žižkovská televizní věž nebo některé části Pražského hradu. Dobrotu za pololetní vysvědčení si s Vašimi dětmi můžete dopřát v některé z vyhlášených cukráren.


  • 21 - 25 z 29 článků