Letos v červenci uplyne 600 let od upálení mistra Jana Husa. V Táboře si tuto významnou událost českých dějin můžete připomenout

1 minuta čtení 10.06.2015 Historie

Město na hoře Tábor je velmi úzce spjato s husitskou revolucí i se jménem mistra Jana Husa, který nedaleko od Tábora na Kozím hrádku u Sezimova Ústí našel útočiště po svém odchodu z Prahy. V Táboře si jeho osobnost můžete připomenout na výstavě o jeho životě a díle, která se pod záštitou premiéra koná v Gotickém sálu táborské radnice..

Do Tábora bude mířit také naše další soutěž již příští sobotu!


Noc hradních kaplí na Bezdězu

1 minuta čtení 11.05.2015 Historie

Na Bezdězu se 23. května 2015 odehraje Noc hradních kaplí. Vystoupejte večer na Bezděz, kde na Vás dýchne neopakovatelná atmosféra.

Hradní kaple bude nasvícena svíčkami a z Velké věže si budete moci užít noční výhled do Máchova kraje. Za teplé májové noci se hrad Bezděz na čedičovém vrcholu stává magickým místem jako stvořeným pro romantické chvíle. Vaše děti si zase jistě užijí noční ohňové kejkle.


Víte, že na zámku v Blatné si můžete podrbat daňka?

1 minuta čtení 07.05.2015 Historie

Vyrazte na vodní zámek Blatná! Zámek je nádhernou architektonickou památkou a spolu s vodním příkopem a rozlehlým parkem je perlou čisté jihočeské přírody, která ho obklopuje. nachází se nedaleko Písku a Orlické přehrady.

Právě zámecký park je oblíbeným cílem turistů také kvůli početnému stádu daňků skvrnitých, kteří se v parku volně pasou. Daňci jsou velmi krotcí a zvyklí na návštěvníky, proto je velkým zážitkem procházet se parkem v jejich společnosti. Kromě daňků je ozdobou parku mnoho věkovitých dubů, které připomínají staré časy.


Filipojakubská noc

1 minuta čtení 27.04.2015 Historie

Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc má v českých zemích dlouhou tradici. Lidé věřili, že se v tento čas čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Pálením velkých ohňů se lidé před čarodějnicemi a jejich mocí chránili.

Zároveň je Filipojakubská noc také oslavou jara, plodnosti a úrody. Popel z ohňů se zaorával do polí, aby se půda stala úrodnější. Filipojakubská noc v sobě vždy nesla jistá tajemství spojená s legendami či magií. Lidé věřili, že se v tuto dobu otevírají jeskyně a sluje, které skrývají poklady. Dnes jsou hranice s postavou čarodějnice stavěny v okolí téměř každého města. Plápolající ohně jsou pak vidět z velké dálky a hoří někdy až do druhého dne.


Tip na víkend: První pečení chleba v Lenoře

1 minuta čtení 20.04.2015 Historie

Z původních pěti lenorských pekařství dnes zbylo už jen jedno. V jeho peci si ale stále několikrát do roka můžete upéct chleba. Dnešní pečení navazuje na tradici pečení chleba pro skláře z 19. století. První letošní pečení se koná v sobotu 25. dubna 2015, opět s pekařem Augustinem Sobotovičem. K pečení bude navíc hrát kapela.

Pečení chleba ale rozhodně není jediná ze zajímavostí, na které Lenora láká. Výlet za pečením chleba můžete spojit s nádhernou jarní procházkou údolím horské Vltavy.


  • 16 - 20 z 29 článků