Orlík - orlí hnízdo nad Vltavou

2 minuty čtení 12.06.2015

První zmínky o zámku Orlík pocházejí již z první poloviny 13. století. Tenkrát byl Orlík jen dřevěným hrádkem tyčícím se na strmé skále nad hlubokým vltavským údolím jako orlí hnízdo. Podle něj také dostal své jméno. Postupně hrádek procházel stavebními úpravami, nejprve gotickou přestavbou, která Orlík proměnila v kamenný hrad a následně ještě několika dalšími, které hrad postupně zvýšily o dvě patra. Dnešní podobu Orlík získal až v polovině 19. století, kdy se hrad podle plánů profesora pražské Akademie Bernarda Grubera proměnil v novogotické panské sídlo.

Nejvýznamnějším šlechtickým rodem, do jehož panství Orlík patřil, jsou Schwarzenbergové. Do schwarzenberského vlastnictví se Orlík dostal v 18. století. I na Orlíku se poté začal vyjímat schwarzenberský erb s havranem vyklovávajícím hlavu Turka – symbol, který se do erbu dostal v roce 1598, kdy Adolf ze Schwarzenbergu porazil Turky dobytím pevnosti Ráb. Pod správu Schwarzenbergů patří zámek i v současnosti. Nynějším majitelem je Jan Nepomuk Schwarzenberg, který Orlík získal od svého otce Karla VII. Schwarzenberga a který na orlickém panství žije nedaleko obce Květov.

Zámek Orlík se v současnosti pyšní nejen zrenovovanými interiéry, ale i rozsáhlým anglickým parkem. Rozloha parku se výrazně snížila po zatopení nádherného vltavského údolí orlickou přehradou. I tak se ale park rozkládá na břehu přehrady po obou stranách směrem od zámku a skýtá překvapení v podobě malebných výhledů na zámek ze skalnatých výběžků nad vodní hladinou. V parku najdete i několik rybníků a památných stromů. A pokud se v parku chcete ztratit, není nic jednoduššího. Letité buky, mýtinky a spletité pěšinky v srdci parku k tomu vybízejí. Pokud se vydáte směrem proti proudu Vltavy, můžete dojít, či na kole dojet, až na skalnatou kosu vybíhající do přehrady, kde se v létě můžete zchladit koupáním. Pokud poplavete dál doprostřed přehrady – pozor ale na parníky! – budete moci dohlédnout až na Žďákovský most. Pokud se od zámku vydáte opačným směrem – tedy po proudu řeky – půjdete po lesní cestě, která se postupně ze zákrut narovná a vy před sebou uvidíte bytelný dřevěný vstupní portál. Až se stromy rozestoupí, otevře se před Vámi louka s velkolepou stavbou Schwarzenberské hrobky. Ten pohled se Vám jistě vryje do paměti.

Na Orlíku také musíte zažít plavbu parníkem, který Vás doveze třeba na hrad Zvíkov na soutoku Vltavy s Otavou nebo proti proudu řeky až do Týna nad Vltavou. Budete tak mít možnost vidět celé vodní dílo orlické přehrady až k soutoku Vltavy s Lužnicí.


Letos v červenci uplyne 600 let od upálení mistra Jana Husa. V Táboře si tuto významnou událost českých dějin můžete připomenout

1 minuta čtení 10.06.2015 Pro děti Historie

Město na hoře Tábor je velmi úzce spjato s husitskou revolucí i se jménem mistra Jana Husa, který nedaleko od Tábora na Kozím hrádku u Sezimova Ústí našel útočiště po svém odchodu z Prahy. V Táboře si jeho osobnost můžete připomenout na výstavě o jeho životě a díle, která se pod záštitou premiéra koná v Gotickém sálu táborské radnice..

Do Tábora bude mířit také naše další soutěž již příští sobotu!


Vyrazíte letos na festival České hrady?

1 minuta čtení 08.06.2015 Kultura

Atmosféra malebných českých hradů Točník, Rožmberk, Kunětická hora, Švihov, Veveří, Bouzov, Hradec nad Moravicí, Bezděz spojená s hudbou v podání Chinaski, No Name, Wanastovi vjecy, Anna K, Tomáš Klus, Iné kafe, Wohnout, Xindl X, MIG 21, Mandrage, Čechomor, Tatabojs a dalších – to je festival České hrady!

Vstupenky na České hrady můžete zakoupit zde: http://www.ceskehrady.cz/cs/vstupenky/


Víte, že v Beskydech jsou medvědi?

1 minuta čtení 08.06.2015 Příroda

Medvědi se do Beskyd mohou dostat migračním koridorem ze Slovenska nebo z Polska. Cesta dál do Beskyd pro ně ale může být nebezpečná, protože pod motorovými silnicemi je minimum podchodů, kterými by medvědi mohli silnice podejít.

Beskydy se řadí mezi evropsky významné lokality velkých šelem – kromě medvěda se tady totiž vyskytuje také rys a vlk.


Dvojnásobný mistr České republiky kuchař Pavel Minář vede restauraci jednoho z našich hotelů!

1 minuta čtení 08.06.2015 Gastronomie

Kuchař Pavel Minář, dvojnásobný mistr České republiky a člen Asociace kuchařů a cukrářů ČR, vede restauraci v hotelu Panská v Bechyni. Pavel Minář má nespočet zkušeností a v jižních Čechách jste se s ním již měli možnost setkat v restauraci Na Staré v Želči. Tato restaurace se v současnosti specializuje na kuchyni připravovanou z lokálních surovin a to především kozí a kůzlečí maso a speciality z kozího mléka.

V restauraci hotelu Panská má Pavel Minář možnost nabídnout své kulinářské umění širokému spektru klientů od skupin turistů navštěvujících zámek Bechyně, přes golfisty a lázeňské hosty, až po romantické svatby.

Kromě mistra České republiky je restaurace výjimečná také svým konceptem, kterým je protiváha dnešní uspěchané doby – tzv. slow food. Slow food klade důraz na tradiční receptury, lokální suroviny a dodavatele a především na dostatek času pro to si chuťový zážitek správně vychutnat.

Kromě tradičních jídel se v restauraci hotelu Panská můžete těšit také na sushi. Pavel Minář je totiž velkým příznivcem asijské kuchyně, konkrétně především japonské a neustále se snaží vyhledávat a učit nové věci.

Bude se na Vás těšit v restauraci hotelu Panská v Bechyni!


  • 276 - 280 z 370 článků