Divocí koně se vracejí do volné přírody!

1 minuta čtení 24.07.2015 Příroda

Divocí koně dříve společně s vyhynulým praturem a zubrem tvořili nedílnou součást české přírody, která díky těmto druhům získala svůj specifický ráz. Velké pastviny, na kterých se tato zvířata pásla, střídaly lesy a díky vypásání trávy měly šanci zde vegetovat vzácné druhy rostlin.Víte, že v Beskydech jsou medvědi?

1 minuta čtení 08.06.2015 Příroda

Medvědi se do Beskyd mohou dostat migračním koridorem ze Slovenska nebo z Polska. Cesta dál do Beskyd pro ně ale může být nebezpečná, protože pod motorovými silnicemi je minimum podchodů, kterými by medvědi mohli silnice podejít.

Beskydy se řadí mezi evropsky významné lokality velkých šelem – kromě medvěda se tady totiž vyskytuje také rys a vlk.


Vlk se vrací na Šumavu!

1 minuta čtení 11.05.2015 Příroda

Samec divokého vlka byl v březnu vyfotografován nedaleko Loučovic a hráze lipenské přehrady.

Pravděpodobně se jednalo o samotáře. Vlka zachytila fotopast, která v okolí zachytila i losa evropského a rysa ostrovida. V loňském roce byli vlčí stopy nalezeny i na Dobré Vodě u řeky Křemelné, u Železné Rudy a u Hartmanic na Klatovsku, kde se pohybovala dokonce samice vlka s vlčaty. Vyfotografování vlka tak není velkým překvapením. Stejně se ale jedná o velmi dobrou zprávu.

Poslední vlk byl na Šumavě zastřelen v roce 1874 nedaleko vrcholu Světlé hory. Zastřelil ho schwarzenberský stavitel Jan Štěrbík. Vlk měřil 154 centimetrů a byl 80 centimetrů vysoký. Jeho vycpanina je vystavena na loveckém zámečku Ohrada nedaleko Hluboké nad Vltavou stejně jako puška, brokovnice značky Lefaucher, ze které na něj Jan Štěrbík vystřelil. Na místě, kde byl vlk zastřelen, je kamenný pomníček – mohyla posledního vlka, ke kterému můžete dojít po odbočce z červené turistické značky, která vede z Kubovy Huti do Šindlova.


Víte, že na zámku v Blatné si můžete podrbat daňka?

1 minuta čtení 07.05.2015 Příroda

Vyrazte na vodní zámek Blatná! Zámek je nádhernou architektonickou památkou a spolu s vodním příkopem a rozlehlým parkem je perlou čisté jihočeské přírody, která ho obklopuje. nachází se nedaleko Písku a Orlické přehrady.

Právě zámecký park je oblíbeným cílem turistů také kvůli početnému stádu daňků skvrnitých, kteří se v parku volně pasou. Daňci jsou velmi krotcí a zvyklí na návštěvníky, proto je velkým zážitkem procházet se parkem v jejich společnosti. Kromě daňků je ozdobou parku mnoho věkovitých dubů, které připomínají staré časy.


  • 41 - 45 z 58 článků