Rozhledna Brdo - celá Morava jako na dlani

Rozhledna Brdo, nacházející ve výšce 587 m n. m., je postavena na nejvyšším vrcholu pohoří Chřiby na Kroměřížsku, po kterém také dostala svůj název. Jedná se o nejvyšší kamennou rozhlednu Moravy – tyčí se do pozoruhodné výšky 23,9 metrů! Rozhledna je to vskutku unikátní – jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu postavenou v České republice od 30. let 20. století. Z vyhlídkového ochozu se naskýtá nádherný výhled na celé Chřiby, ale také na Karpaty, Beskydy či slovenské Roháče nebo Malou Fatru.

Na 587 metrů vysokém vrchu Brdo již dříve jedna rozhledna stála. Byla ale dřevěná a v 70. letech dosloužila. Sdružení obcí se tedy rozhodlo postavit rozhlednu bytelnější, a to nejvyšší kamennou rozhlednu na Moravě. Základní kámen stavby byl položen v roce 2001, slavnostně otevřena byla o tři roky později dne 28.10.2004, za účasti olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity Mons. Jana Graubnera, který rozhlednu vysvětil. Kámen a dřevo použité na stavbu pocházelo z místních lesů a okolí.

Po zdolání celkem 99 schodů rozhledny se Vám naskytne rozhled do širokého okolí. Je možné dohlédnout na slovenské Roháče, Malou Fatru, Jeseníky, Beskydy, Vsetínské vrchy a Malé či Bílé Karpaty. Jako na dlani samozřejmě budete mít celé pohoří Chřiby i Pálavské vrchy a za velmi dobrých podmínek uvidíte v dáli i vrcholky Alp.

Nejlepší přístup k rozhledně je od lesního penzionu Bunč, umístěného při silnici Zdounky-Modrá a vzdáleného asi 3,5 km po modré turistické značce (celkové převýšení je cca 100 m). Pro cyklisty vede od penzionu také značená cyklostezka č. 5158.

V listopadu je rozhledna otevřena o víkendech, a to pouze za pěkného počasí. Můžete ji ovšem navštívit i v prosinci, a to konkrétně 29.12., 30.12. v době od 9 do 16 hodin a 31.12. od 10 do 14 hodin. Vstupné pro dospělé činí 20 Kč, děti do 5 let mají vstup zdarma a je také k dispozici výhodná rodinná vstupenka pro rodiče a 2 děti za 50 Kč.

Vydejte se na výlet na nejvyšší kamennou rozhlednu Moravy a rozhlédněte se s námi po Česku!

Ubytování v okolí najdete zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací