Kaple Panny Marie Sněžné - perla Broumovských stěn

Kaple Panny Marie Sněžné, geniálně řešená stavba s půdorysem ve tvaru hvězdy, je pravým skvostem barokní architektury. Tato unikátní stavba, postavená na vrcholu Hvězda dle návrhu slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera, je citlivě umístěna do nádherné divoké přírody Broumovských skal. Z galerie za kaplí se otevírá ohromující výhled na celou broumovskou kotlinu lemovanou Sovími a Jestřebími horami.

Tato barokní kaple byla vystavěna v místě, kde původně stával kříž s pozlacenou hvězdou. Stavba probíhala v letech 1732 – 1733. Centrální půdorys celé kaple je tvaru pěticípé hvězdy, vnitřek má půdorys kruhový s půlkruhovými výklenky v jednotlivých cípech pětiboké hvězdy. Právě z důvodu jejího tvaru se kapli někdy zkráceně přezdívá „Hvězda“. Věžička kaple připomíná lucernu a je zakončena zlatou ozdobou opět ve tvaru hvězdy. Je možné nahlédnout také do interiérů kaple, kde stojí za shlédnutí pozoruhodná stropní malba Andělských kůrů.

Na kapli navazuje kamenný ochoz, ze kterého se naskýtá nádherný výhled na celou oblast Broumovských stěn. Na zábradlí je umístěna kovová deska s popisem jednotlivým dominant, která usnadňuje orientaci při rozhledu do krajiny.

Výstup na vrchol do nadmořské výšky 674 metrů n. m. je možný po červené nebo modré turistické značce z nedaleké obce Hlavňov, nebo z druhé strany z městečka Křinice. Na vrcholu Hvězdy stojí také stejnojmenná turistická chata postavená opatem J. N. Rotterem roku 1856 v alpském slohu. Chata s neopakovatelným interiérem je v provozu po celý rok a kromě možnosti návštěvy zdejší restaurace je možné se v ní i ubytovat.

Vypravte se na výlet do Broumovských stěn a navštivte pravou perlu barokní architektury, kapli Panny Marie Sněžné, hrdě se vypínající nad broumovskou kotlinou!

Ubytování v okolí najdete zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací