Křížová hora - místo fantastických rozhledů

V dalším dílu našeho podzimního seriálu se vydáme na rozhlednu Křížová hora, nacházející se v malebné obci Červená Voda, asi 45 km od Ústí nad Orlicí. Z výšky 22 metrů je možné za příznivé viditelnosti dohlédnout až na Králický Sněžník! Pojďte se s námi podívat na rozhlednu Křížová hora a vychutnejte si fantastické výhledy na Jeřábskou vrchovinu a ještě dále!

Na Křížové hoře (dříve též Kreuzberg) stával od roku 1833 malý kostelík. Později vyhořel a byl nahrazen kostelíkem Proměnění Páně, který měl oproti původnímu i věž. V roce 1923 zde byla vybudována dřevěná chata. Křížová hora se tak postupně stala oblíbeným poutním místem. Po roce 1945 však začíná období úpadku tohoto místa. Blízké okolí sloužilo jako cvičiště naší a po roce 1969 i sovětské armády. Chatka i kostel byly zbourány, zničena byla i křížová cesta. Až na začátku nového tisíciletí začala na Křížové hoře vyrůstat nová dominanta. Během května 2006 do jara 2007 byla postavena, podle projektu architekta Mádlíka, vyhlídková věž ve formě železobetonového tubusu obloženého smrkovými palubkami, vysoká 22 metrů.

Po zdolání celkem 130 schodů se Vám naskytne neopakovatelný výhled na celou Jeřábskou vrchovinu, část Orlických hor s dominantou Suchého vrchu a když budete mít štěstí, tak dohlédnete až na daleký Králický Sněžník.

Přístup k rozhledně je možný pěšky či na horském kole, cesta je poměrně příkrá a překonání posledních metrů před vrcholem představuje dosti strmý kamenitý terén. Pokud se vydáte autem, je možné ho zaparkovat v přilehlém Šanově u kostela či u obecního úřadu a dále nezbývá nic jiného, než se na vrchol vydat po svých. Za ten namáhavý výstup to ale stoprocentně stojí – ne nadarmo se Křížové hoře přezdívá „místo fantastických rozhledů“.

Otevřeno je pouze za dobrého počasí, v říjnu o víkendech od 13:00 – 15:00, v letní sezóně poté každý den od 10:00 do 17:00. Vstupné na rozhlednu činí symbolických 20 Kč.

Udělejte si výlet na Křížovou horu a rozhlédněte se s námi po Česku!

Ubytování v okolí najdete zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací