Kleť - jedna z nejstarších rozhleden v České republice

Na vrcholu nejvyšší hory Blanského lesa se do výšky 18 metrů vypíná jedna z nejstarších rozhleden v České republice – Josefova věž. Známější je však spíše pod názvem Kleť, který je odvozen od názvu hory, na které stojí. V letošním roce rozhledna slaví výročí 190. let od svého postavení! Navštivte s námi tuto „stařenku“ mezi rozhlednami a podívejte se také do nejvýše položené hvězdárny v Čechách! Komu by se nechtělo vystoupat na horu po svých, může si užít nezapomenutelný výlet lanovkou, která vyváží turisty na vrchol již od roku 1961!

Již v roce 1825 nechal kníže Josef Schwarzenberg vystavět na hoře Kleť v nadmořské výšce 1083 m n. m. rozhlednu, která byla určena pro soukromé účely rodu Schwarzenbergů. Podle knížete také dostala kamenná věž své původní jméno – Josefova věž. Rozhledna se v pozdějších letech stala trigonometrickým bodem pro kartografické práce, a proto byla hojně navštěvována především tvůrci map. Široké veřejnosti byla ovšem zpřístupněna až v druhé polovině 19. století. Po 100 letech její existence byla na vrcholku postavena turistická chata sloužící pro potřeby turistů. Patronkou této stavby se stala kněžna Terezie ze Schwarzenbergu. Chata slouží i jako ubytovací zařízení – jsou zde k dispozici dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením či dostupnější lůžka v hostelu, interiér je zařízen jako muzeum přírody Blanského lesa. V blízkosti chaty jsou umístěny sluneční hodiny, které jsou zároveň nejvýše položenými hodinami svého druhu v České republice!

V roce 1961 byla postavena lanovka vedoucí na Kleť z Krasetína, která je dlouhá 1732 metrů a překonává převýšení 346 metrů. Lanovka Vás vyveze až nahoru za 80 Kč, dolů za 50 Kč. Pro děti je sazba jízdného snížena a je také možné zakoupit si jízdenku zpáteční za 110 Kč. Aktuální jízdní řád je vždy předem zveřejněn na internetu. Většinou však jezdí od 9 hodin do 16 hodin odpoledne, a to vždy každou celou hodinu. Velkým zážitkem ovšem nepochybně bude i návštěva nejvýše položené hvězdárny u nás, která je velkou atrakcí pro turisty všech věkových kategorií!

Z vrcholu Kleti si budete moci vychutnat rozhled na celý Blanský les, Novohradské hory, Českobudějovickou a Třeboňskou pánev a také značnou část Šumavy mezi Prachaticemi a Českým Krumlovem. Při vyjasnění je možné dohlédnout až na daleké alpské vrcholky!

Otevřeno má rozhledna na Kleti od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Vstupné na rozhlednu činí pro dospělé 20 Kč, pro děti 10 Kč. Na vrchol hory vede mnoho značených turistických stezek – nejznámější z nich vede po zelené značce z vlakové zastávky Holubov a měří celkem 5 km. Pohodlnější je cesta po žluté značce z železniční zastávky Plešovice.

Vydejte se s námi na jednu z nejstarších rozhleden u nás a spatřete další kousek Česka z trochu jiné perspektivy!

Ubytování v okolí najdete zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací