Rozhledna Hýlačka ve zbrusu novém kabátě!

Další díl našeho podzimního seriálu patří rozhledně Svobody, která je ale spíše známá pod názvem Hýlačka. Tato původně dřevěná stavba bohužel 1.ledna 2012 kompletně shořela. Na jejím místě však byla postavena zbrusu nová rozhledna s železnou konstrukcí, která byla v srpnu letošního roku otevřena veřejnosti. Pojďte s námi vystoupat až na vrchol a užijte si úchvatný kruhový výhled na celou Táborskou pahorkatinu! Když budete mít štěstí a počasí Vám bude přát, budete moci dohlédnout až na daleké vrcholky Šumavy či Novohradských hor.

Rozhledna Hýlačka stojí v nadmořské výšce 525 m n. m. na stejnojmenném kopci v obci Větrovy, která se nachází nedaleko jihočeského Tábora. Návrh na postavení rozhledny právě v těchto místech podal táborský odbor Klubu československých turistů již v roce 1918. Stavba byla zadána Dr. Theodorovi Petříkovi, který vypracoval projekt kryté dřevěné věže ve tvaru husitské hlásky vysoké 18 metrů. Rozhledna tedy měla být jakousi připomínkou táborské husitské historie. V roce 1920 byla věž slavnostně otevřena a zpřístupněna veřejnosti. Během 2. světové války sloužila jako pozorovatelna pro německou armádu, k rozhledům do krajiny byla znovuotevřena až na konci 60. let.

1.ledna 2012 však Hýlačku postihla katastrofa – brzy ráno tohoto dne na místě vypukl požár, pravděpodobně způsobený silvestrovskou pyrotechnikou, kterému celá rozhledna podlehla. Táborský odbor Klubu českých turistů se však s tímto smutným faktem nehodlal smířit, a proto počátkem letošního roku založil sbírku na její znovupostavení. Lidé si v rámci této sbírky mohli symbolicky zakoupit jednotlivé schody Hýlačky, za což byli odměněni štítkem s jejich jménem na každém schodu rozhledny. 1.srpna 2015 tak byla i díky pomoci široké veřejnosti Hýlačka slavnostně znovuotevřena. V současnosti má tedy podobu železné konstrukce obehnané jistící drátěnou sítí s oválným ochozem na vrcholu.

Vrcholek rozhledny ční nad okolní stromy, a proto je návštěvníkům umožněn kompletní kruhový výhled na celé široké okolí. Po zdolání celkem 136 schodů si tak budete moci prohlédnout z výšky celých 25 metrů celou Táborskou pahorkatinu v celé její kráse s dominantou věže táborského kostela v popředí. Nebude chybět ani pohled na vzdálenější zříceninu hradu Choustník či kostelík v Chotovinách. Na druhé straně při dobré viditelnosti spatříte daleké vrcholky Šumavy a Novohradských hor, ale také horu Kleť s vůbec nejstarší českou rozhlednou na vrcholu, na kterou se můžete těšit v následujícím dílu našeho seriálu.

Rozhledna je velice dobře dostupná jak autem, tak na kole či pěšky. Pokud zvolíte prvně jmenovanou variantu dopravy, nedaleko rozhledny Vás čeká prostorné parkoviště, které je zcela zdarma. Pokud se ovšem rozhodnete pro cyklo výlet, rozhodně nebudete litovat. Z nedalekého Tábora je to na Hýlačku zhruba 5 kilometrů a i když Vás na cestě tam čeká mírné stoupání, celou cestu zpět se svezete dolů z kopce. Pro vyčerpané výletníky je nedaleko rozhledny k dispozici autobusová zastávka, kam pravidelně jezdí hromadná doprava, kterou se můžete nechat dovézt zpět do Tábora.

Hýlačka je otevřena denně: červen – srpen 9:00 – 20:00, září 9:00 – 18:00, říjen – březen 9:00 – 16:00, duben – květen 9:00 – 18:00. Jednotné vstupné činí 20 Kč.

Udělejte si výlet na Táborsko, přijeďte se podívat na zbrusu novou Hýlačku a rozhlédněte se s námi po Česku!

Odkaz na ubytování v okolí zde.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací