Červená Lhota - za leskem vlasů Zlatovlásky

Zámek Červená Lhota se nachází nedaleko obce Pluhův Žďár v okrese Jindřichův Hradec a patří k nejnavštěvo­vanějším zámkům v České republice. Zámek jsme pro Vás navštívili opravdu nedávno, a tak máme čerstvé postřehy a tipy. Vydejte se tam s námi za leskem vlasů zlatovlasé panny!

Červená Lhota je vodní zámek stojící na ostrově uprostřed Zámeckého rybníka. Na místě novogotického zámku kdysi stávala gotická tvrz, která byla v 16. století přestavěna nejprve na renesanční zámek. Jeho fasáda byla ale původně bílá. K červené omítce se váže několik příběhů vyprávěných už celá staletí. Nejznámější je ten o krásné zámecké paní, kterou oknem unesl čert. Její tělo se nikdy nenašlo, jen krvavé stopy na zdech zámku. Skvrny se nikomu nepodařilo odstranit, a tak nezbylo nic, než celou fasádu zámku natřít na červeno. Červená se časem měnila z cihlově červené přes růžovou až k sytě červené. Lhota už ale navždycky zůstala červená.

Ostrov s novogotickým zámkem je spojen s břehem rybníka kamenným mostem se dvěma oblouky, kterými můžete proplouvat na loďce. Možná se na vodě potkáte se dvěma místními labutěmi, které jsou celkem nebojácné, tak se nenechte překvapit. Z vodní hladiny vypadá zámek zase úplně jinak. Z hladiny od mostu můžete obdivovat růžové záhony, mezi kterými se v pohádce procházela i Zlatovláska. Nejkrásnější pohled na zámek se vám ale naskytne, když na loďce odplujete co nejdál od něj, až k ústí přehrazeného potoka.

Rybník ale můžete obejít i pěšky po malebné pěšince přímo po jeho okraji. Po pěšince dojdete až na louku, kde si můžete vyzkoušet střelbu z luku. Dál se můžete zastavit na hrázi rybníka a užít si chlad, který stoupá z údolí potoka ukrytého v hlubokém údolí pod vysokými smrky.

V zámeckém parku najdete také kapli Svaté Trojice, která je nedílnou částí zámku a pravidelně se v ní konají bohoslužby. Svatby se na Červené Lhotě konají snad ob den. Až ji navštívíte, pochopíte, proč. Kaple je oblíbeným místem pro církevní svatební obřady. Hned vedle ní najdete v trávě často rozsypanou rýži od svatebčanů a právě z tohoto místa si užijete nejkrásnější pohled na zámek ze souše. Nezapomeňte se tady vyfotit! Pokud z této mýtinky sejdete dolů po přírodních schodech, uvidíte molo. Právě tady si můžete půjčit lodičku a vyrazit na hladinu rybníka jako Jiřík, který plul pro Zlatovlásku.

Cestou zpět k parkovišti se můžete zastavit v zámecké restauraci, která sídlí ve dvoře. Tady se také nachází zámecké divadlo, které má po celé prázdniny připravený program pro děti. A Zlatovláska v něm nechybí!

A až pojedete domů, nezapomeňte se rozloučit s čápy sídlícími na místním cihlovém komíně.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací