Hrubá Skála v kraji hlubokých lesů, romantických hradů, soutěsek a rybníků

Zámek Hrubá Skála se vypíná na jedné ze skal Českého ráje – nádherného kraje, ve kterém se ztratíte v soutěskách mezi skalami, obklopeni hlubokým lesem. Kroužit nad Vámi budou draví ptáci, kteří obývají škvíry a vrcholky skal a téměř neustále budete mít v dohledu kozákovský hřbet s vrchem Kozákov, který skrývá drahé kameny nebo věže hradu Trosky stojící na dvou černých čedičových sopouchách. Tajemství je tady všude na dosah.

Původně skalní hrad stál na skupině skalních věží tyčících se až do výše 60 metrů již od 14. století. Strategické místo na vysoké skále s obranným mechanismem, úkryty vytesanými přímo do pískovcových skal a s výhledem na kozákovský hřeben téměř až k Ještědu bylo účinnou ochranou pro obyvatele hradu. I dnes můžete navštívit sklepení ve skále později postaveného zámku a pozdravit se s jeho nejstaršími obyvateli – netopýry.

Ze zámeckého nádvoří se vám naskytne nádherný výhled do okolí, který si můžete vychutnávat tak dlouho, jak je libo. Na nádvoří se totiž nachází terasa zámecké kavárny. Před větrem, který přes hradby často věje, vás ochrání deky a možná také budete mít štěstí a uvidíte pyšného černého zámeckého kocoura, jak se kousek od vás prochází po cimbuří. Pamatujete na hrad Kulíkov a zvířátka pana Krbce? Možná, že se kocour také jmenuje Kokeš… A místo bílé paní se po cimbuří prochází on.

Pokud se rozhodnete vypravit se na zámek pěšky, buď k němu dorazíte po pěšince vinoucí se pod zámkem z obce Hrubá Skála, nebo z nádherného údolí pod zámkem, které vyúsťuje v úzkou štěrbinu vysokých skal anebo přijdete po Zlaté stezce Českého ráje, která skýtá ty nejkrásnější výhledy, jaké v tomto kraji můžete najít a která na Hrubou Skálu vede až z hradu Valdštejn. Kterou cestu si vyberete? Těžké rozhodování – jedna hezčí než druhá… Na zámek se samozřejmě dostanete i autem, ale parkoviště u zámku bývá plné k prasknutí a navíc pěší cesta opravdu stojí za to.

Tak vyrazte na výlet! Do Českého ráje, cesta příjemná je…

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací