Vranov nad Dyjí - pohádka nad řekou

Zámek Vranov nad Dyjí se vypíná na skále nad řekou Dyjí v západní části Národního parku Podyjí. Už jen krajina národního parku a meandrující řeka Dyje a její údolí dodává zámku atmosféru, kterou byste jinde marně hledali. A to, že je zámek pohádkový, dokládají pohádky, které byly na Vranově natočeny. Poprvé se zámek filmu otevřel v roce 1993 a víte která pohádka to tehdy byla?

Byla to pohádka Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou v roli Závisti, která jí byla ušita na míru. Dále se na Vranově natáčela pohádka Císařovy nové šaty nebo romantický film Andělská tvář. Filmaře jistě stejně jako nás uchvátilo místo, kde se zámek nachází. Uprostřed lesů národního parku, v údolí řeky Dyje, na vysoké skále… Romantické příběhy se tady vytvářejí samy od sebe…

Zámek vnikl přestavbou románsko-gotického hradu, který na skále nad řekou stál již od roku 1100. Přestavba hradu byla započata po velkém požáru v 17. století. Nejprve byl vyzdoben velký impozantní sál předků a následně kaple Nejsvětější Trojice jako jeho ideová protiváha. Postupně začala i výstavba obytných budov pro panstvo a služebnictvo. Původní hrad mohou připomínat surově kamenné hlásky, které nádherně barevný a pohádkový zámek na skále chrání před výboji směrem od řeky.

Později v 18. století byl u zámku vytvořen lesopark. Údolí Dyje a neprostupné lesy tvoří v okolí zámku členitý a nepravidelný terén, který tu prostupují cestičky, pěšinky a potůčky a vodoteče, které lesopark rozdělují, dodávají mu pomyslný řád, ale přitom ho nechávají napospas bující přírodě. Návštěvníci tu najdou místa k odpočinku, která přímo vybízejí k posezení. Při procházce narazíte na antický chrámek, různé altánky, umělé jeskyně, kamenné lavičky a malé zahrádky; nechybí zde ani sochy a jezírko s vodopádem. Prostě zámecký park v divokém lese.

Celý Národní park Podyjí je protkaný stezkami pro pěší i cyklisty. Skoro bychom vám doporučili vzít si sem kola, na kterých můžete během dvou dnů klidně projet ta nejzajímavější místa v parku. Nejkrásnější zážitek si možná, jako my, odvezete z místa, kdy se před vámi údolí Dyje rozevře a vy proti modré obloze (určitě bude hezky) uvidíte nádherný zámek na skále. O tom už ale byla řeč…

Pokud v údolí Dyje strávíte více než jeden den, kromě zámku se stihnete dojet podívat nebo vykoupat do Vranovské přehrady. Oproti národnímu parku, kde je příroda člověkem téměř netknutá, pocítíte poněkud rozdíl – rozhodně tady potkáte více lidí než ve vranovských lesích… Ale pokud si najdete odlehlejší místo, můžete si v klidu vychutnávat zážitky, které jste zatím u Dyje načerpali.

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací