Litomyšl - psaníčka velikánů(m)

Litomyšl je jedna z našich perel zapsaných na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. My však nezůstaneme jen u nádherného zámku s velkolepými zahradami a ukážeme vám i jiná místa, která dělají Litomyšl Litomyšlí. Možná byste nevěřili, ale nádherné a opečovávané historické centrum je výborně doplňováno moderní architekturou, která se slavnou historii a krásu starých budov nesnaží potlačovat, ale spíše ji doplňuje.

Zámek v Litomyšli byl ve druhé polovině 17. století vystavěn na místě bývalého slovanského hradiště, později pohraničního hradu Slavníkovců. Zámek projektovali císařští stavitelé a na fasádách, které jsou charakteristické renesančními psaníčkovými a figurálními sgrafity, a štítech se dvěma výjevy velkých bitev, se podíleli především italští mistři. Po požáru v 18. století musel být zámek rekonstruován. Požár tak paradoxně pomohl dalšímu rozkvětu zámku. V rámci rekonstrukce bylo na zámku vybudováno i unikátní zámecké divadlo, které dnes v rámci prohlídky jistě stojí za vidění. Zámecký areál byl v šedesátých letech prohlášen za národní kulturní památku a následně byl na konci devadesátých let zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Litomyšl tak určitě patří k našim nejkrásnějším zámkům!

Sgrafit je na celé fasádě zámku přes 8 tisíc a většinu z nich vytvořil Štěpán Vlach, který na jednom z nich zpodobnil i sám sebe v šaškovské čepici. Toto psaníčko najdete mezi okny kaple. Již od roku 1580, kdy se sgrafitová výzdoba začala tvořit, platilo pravidlo, že na žádném psaníčku se nesmí opakovat stejný motiv. Představte si tak, že na fasádě se nachází přes 8 tisíc rozličných motivů! Zkuste si alespoň některé při vaší návštěvě prohlédnout zblízka, schválně, jestli byste poznali, že většina z nich je nepůvodních. Sgrafita byla totiž překryta barokní omítkou, a tak se jich v původní podobě dochovalo jen pár. V sedmdesátých letech však na zámku začala pracovat restaurátorská skupina pod vedením významného českého sochaře Olbrama Zoubka, která psaníčka obnovovala. Dnes tedy můžete fasádu zámku obdivovat tak, jak vypadala před více než 400 lety.

K litomyšlskému zámku se také váže příběh jedné z nejvýznamnějších osobností české hudby a kultury. V zámeckém pivovaru se totiž v roce 1824 narodil hudební skladatel Bedřich Smetana. Bedřich Smetana se narodil do rodiny sládka zámeckého pivovaru a v zámeckém areálu prožil své dětství. Dnes se do bytu Smetanových můžete od dubna do října podívat i vy. Zámecký pivovar byl v roce 2014 zrekonstruován architektem Josefem Pleskotem a právě tato rekonstrukce může být příkladem šetrného moderního přístupu ke staré architektuře. V pivovaru si dnes můžete prohlédnout i zajímavou expozici o výrobě piva nebo se zde ubytovat.

Ve sklepení zámku potom najdete jednu unikátní památku. Je to voskové srdce, které vzniklo ze svíček na uctění památky Václava Havla. Svíčky byly sesbírány z různých míst po celé České republice tak, jak je lidé postupně přinášeli a zapalovali. Obrys srdce, který je vysoký 2 metry byl vytvořen celkově z 5 tisíc kilogramů svíček, které autoři srdce Lukáš Gavlovský a Roman Švejda nashromáždili. Je to nepopsatelný zážitek vidět něco takového v klidné a rozjímavé atmosféře sklepů zámku v Litomyšli.

Litomyšlský zámek se také pyšní zámeckou zahradou. Sice není velká, najdete v ní ale jezírko a bazén a se siluetou zámku za vašimi zády si budete připadat jako v pohádce. Nedaleko zámku se nachází také kolej a kostel Nalezení svatého Kříže. K nim náleží klášterní zahrada, která byla moderně upravena přímo pro účely odpočinku. Trávníky jsou tu vždy nakrátko střižené, abyste nemohli odolat vstoupit na ně bosou nohou a kromě několika vodních ploch, kašen a fontán zde najdete volně rozmístěné sochy Olbrama Zoubka, které jako by tu připomínaly sochařovu práci na zámecké fasádě. Zároveň většinou shora shlížejí na návštěvníky a dodávají zahradě jedinečnou atmosféru – Olbram Zoubek je vytvořil přímo pro tuto zahradu.

Když se ze zahrad vydáte do centra města, najdete velké náměstí pojmenované po Bedřichu Smetanovi. Nejednoho návštěvníka překvapí protáhlý tvar náměstí. Věděli byste, proč je litomyšlské náměstí vlastně taková široká ulice? Náměstí totiž vznikalo podél obchodní cesty, kolem které byly postupně vystavovány domy. A tvar mu zůstal až dodnes. Na náměstí najdete sochu Bedřicha Smetany a mimo jiné také starou radnici, v jejímž prvním patře se nachází orloj. Litomyšlský orloj je zajímavý především tím, že má půlnoc umístěnou v nejvyšším bodě, kde bývá na většině orlojů poledne. Litomyšl je ale jedinečná, proto se ani nevšednímu orloji nemůžeme divit.

Tak vzhůru za psaníčky velikánů(m)!

Používáme cookies, abychom vám zajistili pohodlné použití našich webových stránek. Více informací